Co děláme

Pokoušíme se vytvořit sociální podnik, který byl v rámci projektu Neplýtváme, vaříme, podpořen z evropského projektu na podporu zaměstnanosti EU OPZ číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/17_129/0014987.

V kuchyni jsme zaměstnali díky této podpoře vedoucího kuchaře a pět pomocných kuchařů z řad dlouhodobě nezaměstnaných osob a vytvořili jsme kuchyni, která má několik cílů: vařit teplé obědy pro zaměstnance okolních firem, vařit levné obědy pro seniory a chudé rodiny, nabízet catering, teambuilding, rauty, pohoštění na svatbách, konferencích, seminářích , atd. To vše tak, aby bylo jídlo zdravé a současně chutné. Používáme čerstvé zelené koření a bylinky, které si sami pěstujeme, nevyužíváme naopak zvýrazňovače chuti  a polotovary.

V tomto období je naše činnost ztížena situací s pandemií, nesmíme podávat obědy, pouze rozvážet, sami jsme byli dokonce více, než týden v karanténě, protože jedna z našich kuchařek byla podezřelá z infekce. Všechny cateringy, rauty, festivaly, byly zrušeny, zbývá nám pouze vaření teplých jídel pro seniory z okolí a začali jsme vařit 1x týdně teplá jídla pro osoby bez domova. Kromě toho konzervujeme nespotřebované ovoce a zeleninu, vaříme džemy, čalamády, kompoty, sušíme pečivo na strouhanku a učíme se kvasit zeleninu podle starých českých receptů. Čas, který jsme získali tím, že nemůžeme vařit ve velkém, využíváme k práci s našimi zaměstnanci, které učíme vařit, poskytujeme jim poradenství v oblasti finanční gramotnosti, psycho sociální poradenství, semináře i praktickou ukázku toho, jak pracovat  v kolektivu, podílet se na rozhodování i celkovém úspěchu konečného výtvoru. Veškerý získaný volný čas se snažíme  využít  k  profesnímu i osobnostnímu růstu našich zaměstnanců. V tomto období jsme vybavili kuchyni chybějícími přístroji, koupili jsme např. drahý kuchyňský robot, který umožní našim kuchařům mimo jiné i zadělávat velké množství těsta, krájet a strouhat zeleninu, velký ponorný mixer na polévky , aby naši kuchaři mohli vařit na podzim oblíbené dýňové krémové z dýní od našeho tradičního dodavatele Zdravá farma.  Našli jsme firmu, která dokončila přestavbu dodávky na food track a vybavili jsme auto nezbytným zařízením pro dovoz a prodej teplých jídel, jako je mrazák, lednice, fritovací zařízení, plynový sporák, atd.

Až skončí tohle mimořádné období, budeme připraveni. Naše kuchyně i cateringový vůz budou plně vybaveni a naši zaměstnanci , ještě nedávno lidé bez práce a bez perspektivy, budou připraveni nejen vařit kvalitní teplá jídla, ale také vzít do svých rukou svůj život, řešit své problémy a začít novou etapu života. Věříme, že s naší pomocí se jim to podaří.

Po celé období jsme intenzívně spolupracovali s místními komunitami, pro obec Zdiby, Klecany a Dolní Chabry  dodáváme potravinovou pomoc pro nejchudší, spolupracujeme na rozvozu teplých jídel pro seniory, místní komunity vítají nabídku cenově dostupných a zdravých jídel.

Co se týče zisku, žádný ještě nevznikl, protože vařit v malém množství je vždycky prodělečné. Ale máme všechny předpoklady pro to, že jakmile se uvolní situace, začneme být mírně a stále více ziskoví. Podle pravidel fungování sociálního podniku, pak všechen zisk půjde do rozvoje a provozu tohoto podniku. Drže nám palce, ať je to co nejdříve.